Oblékání dítěte

Ve třídě je převážně teplo, takže u chlapců stačí ponožky, tepláčky a tričko, u děvčátek je možná též zástěrka nebo sukýnka. Děti se během pobytu v mateřské škole hýbou, hrají si a cvičí, takže je nevhodné dávat jim oblečení z tuhých a nepoddajných materiálů (např. rifle), příliš teplé oblečení a obuv s volnou patou. Nejlepší jsou klasické papučky s pevnou patou. Dítě bude rovněž spokojenější a sebevědomější, když nebude muset při oblékání překonávat úskalí různých zapínání, knoflíčků apod. Děti by měly mít ve skříňce nachystáno také oblečení na pobyt venku.

Při výběru oblečení na pobytu venku bereme ohled na roční období a aktuální stav počasí! Osvědčila se nám metoda tzv. „vrstvení“, to znamená je lépe mít co sundat, než nemít co na sebe. Na vycházky nechodíme na módní přehlídku, často si hrajeme na zahradě, chodíme do přírody, takže je potřeba brát v úvahu, že se děti mohou umazat a přizpůsobit tomu stav oblečení a obutí, než dítě nesmyslně hubovat. Ušpiněné oblečení na zahradu nemusíte dítku každý den měnit, stačí jej vzít domů na vyprání spolu s pyžamkem až na konci týdne a v pondělí donést zase čisté.

Je nutné, aby dítě mělo ve své skříňce veškeré náhradní oblečení včetně prádla, pro případ, když se umaže, polije, pomočí apod. Nejlépe je mít takto připravené oblečení stabilně v tašce a podle potřeby ji doplňovat.

Děti také málokdy své oblečení poznají, takže je třeba, aby měly všechno oblečení označeno svou značkou, případně jménem. Stačí značka fixem na textil, aby i v případě nálezu, bylo zřejmé, komu daná část oděvu patří. Dítě by mělo zvládat základy tzv. sebeobslužných činností, ale je samozřejmostí, že dětem s oblékáním pomáháme. Prosíme Vás o to, abyste i vy dali dětem čas a s oblékáním na ně nespěchali, jak to vídáme často v šatnách. Raději své dítě povzbuzujte a učte je oblékat samostatně

A nakonec jedna dobře míněná rada – nikdo nemůže s jistotou odhadnout, jak se bude počasí během dne vyvíjet.

Výsledek obrázku pro ae87e7610e3b4c800bbf00ab10164f6a.jpg (704×681)

Nenařizujte, prosím, striktně dětem, jaké oblečení si mají vzít na sebe! Děti nejsou schopny posoudit, jestli je Váš výběr oblečení adekvátní aktuálnímu stavu počasí a trvají na tom, co dostaly nakázáno od rodičů.  Nechejte, prosím, oblékání dětí na nás. Jinak se totiž děti oblékají na zahradu a výlety do přírody a jiné oblečení volíme na vycházku do města, divadla atd. Věřte, že se o děti postaráme a oblékneme je tak, aby byly v pořádku a spokojené.

 

DĚTI DO MATEŘSKÉ ŠKOLY POTŘEBUJÍ:

  • Přezůvky – klasické papučky, nesmí být nazouváky
  • Pohodlné oblečení – triko s krátkým rukávem, tepláky, ponožky
  • Náhradní oblečení – kalhoty, slipy, tepláky, ponožky (horní polička skříňky)
  • Oblečení na zahradu – starší boty, triko, mikinu, tepláky, kraťasy (uložit do plátěné tašky)
  • Nápaditý plastový hrníček
  • DĚKUJEME, ŽE DĚTI MAJÍ VŠECHNY VĚCI ŘÁDNĚ PODEPSANÉ.
  • Při nepřízni počasí prosíme o zajištění      p l á š t ě n e k , při návštěvě divadelního představení apod., deštníky jsou v mateřské škole z důvodu bezpečnosti nepřípustné.